Wybrane aspekty logistycznej sprawności produktu jako źródła wartości dodanej – wyniki badań

Wybrane aspekty logistycznej sprawności produktu jako źródła wartości dodanej – wyniki badań


Maciej Bielecki, Magdalena Hanczak, Aleksandra Skoczylas 

Pobierz plik PDF

 

ISBN 978-83-7283-791-2
Data wydania: 2016

Wyzwania stawiane przedsiębiorstwom produkcyjnym i handlowym w XXI wieku, przez klientów oraz konkurencję, coraz częściej wymuszają na nich poszukiwanie nowych koncepcji, modeli lub metod zarządzania. Rosnąca globalizacja powoduje, że wymiana towarów i informacji staje się prostsza i szybsza, ale w wielu przypadkach nie idzie ona w parze z podnoszeniem wskaźników skuteczności i efektywności fizycznych przepływów towarów i informacji o nich. Staje się to głównym powodem, dla którego funkcjonalny obszar działalności przedsiębiorstw, związany z logistyką, zyskuje coraz większe znaczenie w procesach zarządzania.

Logistyka, nierozerwalnie związana ze skutecznymi i efektywnymi przepływami towarów i informacji o nich, wraz z wyodrębnioną specjalnością związaną z zarządzaniem i integracją całych łańcuchów dostaw dla wielu przedsiębiorstw staje się skutecznym miejscem poprawy konkurencyjności. Jednak, optymalizacja tych działań coraz częściej napotyka na poważne bariery, wynikające z jednej strony ze złożoności i skomplikowania procesów logistycznych w skali globalnej, z drugiej zaś strony, z osiągania kolejnych stopni doskonałości racjonalizacji logistyki przez przedsiębiorstwa. W poszukiwaniu kolejnych miejsc doskonalenia logistyki zwrócono uwagę na problem samych produktów, ich cech i właściwości, ich podatności projektowej, transportowo-magazynowej oraz organizacyjnej, które w różny sposób wpływają na skuteczność i efektywność przepływów towarów i informacji o nich.Determinować powinny one także wybór strategicznych działań logistycznych, wynikających z wnikliwej analizy i oceny samego produktu. Ponieważ to sam produkt w kontekście logistycznym stał się obiektem zainteresowań prac naukowo-badawczych autorów, dlatego też prezentowana monografia staje się początkiem prezentacji wyników prac badawczych nad problematyką logistycznej sprawności produktu. Jej celem jest przedstawienie wstępnej analizy literaturowej, która koncentruje się na zdefiniowaniu i osadzeniu pojęcia logistycznej sprawności produktu w teorii logistyki oraz w całościowej koncepcji Total Logistics Management, będącej opracowaniem jednego z autorów.

Analiza literatury doprowadziła także do konieczności przeprowadzenia badań wstępnych, stanowiących swoistą weryfikację całego zaprezentowanego modelu logistycznej sprawności produktu. Badania te zostały zawężone do podstawowych 5 obszarów, których zadaniem było:

· wykonanie analizy i oceny logistycznej sprawności produktu w kontekście wartości dodanej,
· określenie uwarunkowań istnienia wartości dodanej w logistycznej sprawności produktu,
· wykonania analizy i oceny podatności transportowej w kontekście logistycznej sprawności produktu,
· weryfikacji koncepcji oceny logistycznej sprawności produktu,
· zidentyfikowanie zależności pomiędzy oceną podatności projektowej produktu a wykorzystaniem konkretnej strategii logistycznej.

Wśród metod badawczych wykorzystanych w monografii można wskazać studium przypadku oraz badania bazujące na kwestionariuszach ankietowych. Wynika stąd, że zakres prowadzonych analiz empirycznych był dość szeroki i miejscami niejednorodny. Ponieważ prezentowana monografia ma na celu naukowe zasygnalizowanie problemu oraz przygotowanie teoretycznych podstaw pod opisywaną koncepcję, dlatego wyniki każdego z prezentowanych obszarów badań stały się punktem do weryfikacji wybranych elementów koncepcji logistycznej sprawności produktu oraz ważnym uzupełnieniem budowanego modelu o nowe, istotne aspekty. Całość monografii kończy podsumowanie oraz wskazanie dalszych kierunków prac naukowo-badawczych, które pozwoliłyby już całościowo i systemowo zaprezentować koncepcję logistycznej sprawności produktu wraz z jej możliwością teoretycznego i praktycznego wykorzystania. [WPROWADZENIE]

Więcej informacji w CYRENA Repozytorium Politechniki Łódzkiej